Jednoduchá hesla
Věřím sice tomu, že heslo 1234 a 0000 už asi nikdo v životě nepoužívá. Pokud ano, a ještě má vše pohromadě, i duševně, lze hovořit o velkém štěstí. Proč? Protože tyto dvě hesla „nehesla“ používají piráti jako první k odhalení vašeho soukromí. A věřte, že se najdou jedinci, kteří to opravdu použili.
Proto možná bude zajímavé, podívat se, jaká jsou další v „seznamu“ hackerů, co se týče jejich prolomení.
Zde si podovolím použít pár čísel z britského centra pro kyberbezpečnost. Nebojte se, nebude jich moc. Na druhém místě v seznamu je již o hodně složitější heslo a to „123456789“. Nevěříte? Ani já, ale prostě to tak je. Další lehká kombinace v seznamu je řada jedniček, 11111 jsou v seznamu jako čtvrté. Jako páté pak další pětice jiných čísel.
Nepožaduje-li server, a to jakýkoli, zrovna čísla, tak to již mají piráti složitější, pokud neznají jméno a příjmení majitele. Pokud ano, většinou je heslo jejich jméno, či právě příjmení. Nu, přiznejte se, kdo z vás to má také tak. Další v seznamu písemných hesel je „qwertz“. Nebo varianta s Ypsilon, podle země a rozložení klávesnice.
Jako další jsou jména různých hudebních skupin nebo sportovních týmů. Zde je také značné nebezpečí odhalení.
Ajak vybrat silné a zapamatovatelné heslo? Tak pokud to myslíte vážně a používáte jistý prohlížeč, můžete být bez starostí, protože vám to vždy při zadání nabídne sám, a dokonce si jej zapamatuje. Měla by přibýt i funkce připomenutí změny, když se systému jeví heslo již zastaralé. Potíž je v tom, že pokud vám někdo ukradne váš stroj…
Experti doporučují jednoznačně použít jakýkoli programna tvorbu hesla. Celkem se s tím souhlasit dá. A pokud si jej dáte na flash disk, bude to mít případný zloděj velmi těžké. Respektive skoro nemožné. Takže přijdete maximálně o notebook, ale ne o soukromá data, nebo peníze v bance.